Dalmácia változatos szigetvilágának, fehérhomokos strandjainak, és káprázatos tisztaságú tengervizének köszönhetően a legkeresettebb idegenforgalmi régió Horvátországban. Méretét tekintve a legkiterjedtebb, hiszen összesen 1208 kisebb és nagyobb szigetet foglal magában. Ebben a térségben azonban nem csak szigetekből és strandokból bőséges a kínálat. Dalmáciát a partvidékén elhelyezkedő, gyönyörű történelmi városok teszik még vonzóbbá a térségben hajózok számára.
Bővebb információt a dalmáciai hajóbérlésről az alábbi oldalakon találsz: információk Dalmáciáról, Dalmácia időjárása. Meríts ihletet a dalmáciai hajózási útvonaltervekből és kezdd el következő útvonalad megtervezését, válassz a dalmáciai vitorlás úti célokból, vagy olvasd el a dalmáciai hajózás írásunkat.
Horvátország legszebb részeinek és természeti kincseinek jelentős része Dalmáciában található. Ezért nem csoda, hogy az egyik leglátogatottabb régiója a mediterrán térségnek. Már önmagában szuper élmény leutazni az Adriai-tengerhez, ahol mindenki saját ízlése szerint válogathat az átlátszóan tiszta tenger, számos sziget sziklás, kavicsos és homokos strandjai között. Sőt, a természet szerelmesei is jól járnak, hiszen a legtöbb strandot zöld, akár fenyvesekkel borított erdőség veszi körül. Hihetetlen látvány és minden egy helyen. Ezen belül vétek lenne nem felfedezni Dalmáciát!
Elhelyezkedése
Horvátország területének közel 21%-át foglalja el, megközelítőleg 11 960 km2-en. Északi határa Pag-szigetig, délen pedig Dubrovnik-ig és Montenegro térségéig terjed.
Földrajzi adottságai
Szép számban találhatóak hegyek és völgyek a területén, de még jelentősebb a kikötőinek száma! Több mint 350 kikötővel büszkélkedhet, melynek terület szerinti bontása elérhető a tájékoztatónk fölötti fülön.
Mellette még összesen több, mint 1200 szigetből álló szigetvilág tartozik hozzá.
Legszebb strandjai
Dalmácia strandjai egyben Horvátország legnépszerűbb strandjait is jelentik. Bármely területén is nyaralunk, biztosan találunk egy nagyon szép partszakaszt. Hajóbérléssel vagy jachtbérléssel pedig akár több is elérhetővé válik.
Vela Plaza-Baska:
Talán egész Horvátország egyik legismertebb strandja. A Krka sziget déli pontján helyezkedik el. Közel 2 km széles, védett öbölben található. Partvonala közepesen lassan mélyülő, a strand maga kavicsos.
A Királyné strandja-Nin:
Dalmácia északi részén található. Közel 8 km hosszú homokos partszakasz. Sabunike falunál található a partvonal legszebb része. Nevét az első horvát király feleségéről kapta, aki ezt a partszakaszt szerette a legjobban a térségben.
Punta Rat-Makarska:
A Makarska riviérán, Brelán található. A Forbes magazin egyszer a világ 10 legszebb strandja közé is beválasztotta. Különlegessége, hogy a tengervíz kristálytiszta és mellette sűrű fenyőerdő veszi körül. Strandja kavicsos, de a tengerbe menet egyre homokosabbá válik.
Lovrecina-öböl-Brac sziget:
Brac szigete Dalmácia középpontjában található. A hely érdekessége, hogy csak egy kolostor maradványai és ez a strand van itt. Az egész partvonalat vörös föld borítja, ezáltal a tenger vizét is kissé vörösesre festi.
Dalmatia legnagyobb városai
A tengerpartok mellett érdemes időt szánni Dalmácia városainak feltérképezésére. Horvátország legnépszerűbb és legsokoldalúbb városai itt találhatóak.
Zadar:
Ha körutazást tervezünk, ajánlott kiindulási pontnak Zadart, Dalmácia északi bástyjáját választani. Innen könyedén elérhetővá válik számos kihagyhatatlan látnivaló, mint a Plitvicei tavak vagy a Telascica Nemzeti Park. A kiránduló programok mellett mindenképpen érdemes időt szánni a Szent Donát templomra is, mely a város szimbóluma.
Split:
Dalmácia legnagyobb városa. Itt található az 1700 éves Dioklecianus palota, mely az UNESCO védelme alatt áll. De nem csak erről, hanem legendásan szép tengerpartjairól és szigeteiről is híres.
Trogir:
Split-től néhány kilométer távolságra fekszik ez a középkori hangulatú tengerparti kisváros. Épületein a reneszánsz stílus vonásai érhetőek tetten, és maga a város is gazdag kulturális örökséggel rendelkezik. Fő látnivalói a trogiri városfal, és az UNESCO védelme alatt álló trogiri vár.
Dubrovnik:
Egyik jellegzetessége a városfala, amely 2 km hosszan veszi körbe a települést. A kultúra városaként is emlegetik, többek között a Dubrovniki Nyári Játékok miatt, amit a 37 méter magas Szent Lőrinc erőd színpadán rendeznek meg.
Nemzeti Parkok és szigetek:
A térség Horvátország legcsodásabb nemzeti parkjaival is büszkélkedhet. Ezek közül a legnépszerűbbek a Kornati Nemzeti Park és a Krka Nemzeti Park. A Kornati szigetcsoport egyike a világ legnagyobb szigetcsoportjainak. A Nemzeti Park közel 140, főként lakatlan szigetet foglal magába. A Kornati-szigetek hajóturizmus szempontjából kihagyhatatlan célpontnak számít. A Krka Horvátország legszebb karsztfolyója, a folyó torkolatából csodálatos kilátás tárul elénk.
Időjárás
Mediterrán éghajlatú a térség. A májusban kezdődő nyár forró és száraz. Az évi átlag középhőmérséklet meghaladja a 15 °C-ot. Így egész évben kellemes a horvát tengerparton tartózkodni. A legtöbb turista mégis június-júliusban érkezik Dalmáciába, amikor tombol a nyár, és garantáltan napos idő várható. Augusztusban és szeptemberben is ajánlott a pihenés; ekkor még mindig kellemes a tenger és a levegő hőmérséklete, de nincs akkora tömeg.
Hajóbérlés Dalmáciában
Dalmácia bővelkedik kikötőkben, így egy csodálatos körutazás tervezhető meg legyen szó hajó-, vagy jachtbérlésről. Ideális útvonal lehet a Trogir-Split-Hvar (innen még meglátogatva a Pakleni szigetet és a Pokol szigetet)-Korcula-Dubrovnik (innen még meglátogatva a Lokrum szigetet és az Elafit-szigetcsoportot) útvonal.
Dalmáciában több, mint 350 kikötő van.Néhány a legfelszereltebbek közül:
Dél-Dalmát kikötők
Marina Cavtat
Az óváros nyugati részén található kikötő maximum 60 méter hosszú hajók számára biztosít helyet. A mélység 1, 5-4 méter. Bár a kikötő jól védett, nyugati szél esetén nem árt a fokozott óvatosság.
ACI Marina Dubrovnik
A híres Dubrovnik óvárosától 6 km-re fekvő kikötő a vízben 425, míg a szárazföldön 140 hellyel rendelkezik. A jachtok maximum 60 méter hosszúak lehetnek. A jól felszerelt kikötő egész évben várja a hajósokat. Területén van víz, villamos energia, zuhanyzó, pénzváltó és mosoda; ha megéheznél, éttermeket is találsz.
Dubrovnik kikötője
A kikötő Dubrovnik óvárosától mindössze 3 km-re található. Itt a jachtok méretét és hosszát nem korlátozzák, a mélység 42 méter. A közelben mindent megtalálsz, amire szükséged lehet; hangulatos kávézók, éttermek is várnak.
Kikötők közép-Dalmáciában
Milna kikötői
A település 3 kikötővel is rendelkezik, összesen több mint 300 hajót képes fogadni. A legnagyobb az ACI Marina Milna, mely 170 helyet kínál. Ezeket akár a 40 méter hosszú hajók is igénybe vehetik. A kikötő mélysége eléri a 6 métert. A helyen számos színvonalas szolgáltatás közül választhatsz, tankolni is tudsz. A Marina Vlaska a Milna-öböl északi oldalán található. 71 hellyel rendelkezik, maximum 25 méter hajókat képes fogadni. A mélység 15 méter. A Yacht Club Milna 100 helyet biztosít olyan hajók számára, melyek mérete nem haladja meg a 30 métert. A mélység 3 méter.
Supetar kikötője
Supetar külső kikötője elsősorban a kompok és a kereskedelmi hajók számára van fenntartva. Ezzel szemben a belső medencében többnyire a kisebb méretű hajók horgonyoznak le, de néhány jachtot is képes fogadni. A kikötő mélysége a bejáratnál 6 méter, a külső kikötőben 5 méter, míg a belső kikötőben 3-4 méter.
Marina Bol
Bol kikötője a Brač-sziget déli partján helyezkedik el, Milna és Sumartin között körülbelül félúton. Kis méretének köszönhetően a főszezon idején viszonylag nehéz szabad horgonyzóhelyet találni. A bejárat környékén a mélység 6-7 méter, míg a rakparton általában 2 méter. Van ivóvíz, villamos energia, mosoda; kávézó és étterem is vár.
Split kikötője
Az ACI Marina Split egy 348 horgonyzóhellyel rendelkező kikötő, ahol maximum 90 méter hosszú hajók férnek el. Az erős hullámzástól, valamint a déli szelektől hullámtörő védi. A mélység 8 méter. A kikötő területén van étterem, bár és mosoda, sőt, tankolási lehetőség is várja a hajósokat.
Podstrana kikötője
A Le Meridien Lav szállodakomplexumhoz tartozó Marina Lav nevű luxus kikötő 74 férőhelyes, legfeljebb 40 méter hosszú hajókat tud fogadni. A mélység 2-2, 8 méter. Van víz, villamos energia, a védelemről pedig a 24 órás biztonsági felügyelet gondoskodik.
Makarska Harbour
A Makarska Harbour kikötő 225 méter hosszú hullámtörő gáttal rendelkezik, mely kiváló védelmet biztosít a szél és a hullámok ellen. A tengerfenék maximális mélysége 4, 8 méter. A kikötő színvonalas szolgáltatásokat kínál, lehetőség van tankolásra is.
Hvar kikötője
A Hvar-sziget népszerű horgonyzóhelye kiváló védelmet nyújt az északi szél ellen. A déli és északnyugati szél viszont már jelentős hullámokat okozhat. A kikötőben számos színvonalas szolgáltatás közül választhatsz, tankolni is lehet.
Marina Stari Grad
A hangulatos város kikötője összesen 150 helyet kínál. A bejárat környékén a mélység 13 méter, a városi rakparton 4-5 méter. A kikötő területén van információs iroda, kávézó és étterem is várja a hajósokat.
Kikötők Észak-Dalmáciában
Marina Zadar
A város kikötőjét az Adriai-tenger partjának középső részén, Zadar központjában találod. 200 vízi, valamint 100 szárazföldi hellyel rendelkezik. Van víz- és áram, de találsz itt zuhanyzót, mosodát, élelmiszerboltot, éttermet is. A Kék zászló minősítésű kikötőben a tankolás szintén szerepel a szolgáltatások között. Kattints ha zadari vitorlázás, vagy hajóbérlés Zadarban érdekel.
Marina Preko (Ugljan)
Ez a 95 horgonyzóhelyet biztosító kikötő szintén az Ugljan-szigeten található, Zadartól mindössze 4, 8 km-re. Legfeljebb 20 méter hosszúságú jachtok fogadására képes. A vízmélység 2 méter. Itt találsz mosodát, bárt, éttermet és benzinkutat is.
D-Marin Dalmacija (Sukošan)
Horvátország legnagyobb kikötője 1200 vízi és 300 szárazföldi helyet biztosít a hajók számára. Hosszuk 40 méter, az áthaladó szuperjachtoké akár 80 méter is lehet. A D-Marin Dalmacija az egyik legjobban felszerelt kikötő az Adriai-tengeren. Területén van kávézó, bár, étterem, tengerparti klub, hajófelszerelés bolt és élelmiszerüzlet. Benzinkút, valamint javítóműhely is a rendelkezésedre áll.
Marina Kornati (Biograd na Moru)
Biograd Kék zászlós kikötője összesen 705 hajót tud fogadni, melyek hossza akár 23 méter is lehet. A bejárat 40 méter széles, a víz maximum mélysége 6, 5 méter. Van 24 órás biztonsági felügyelet, karbantartási szolgáltatás és benzinkút, a kikötő étterme akár 370 fő befogadására is alkalmas.
Marina Veli Rat (Dugi Otok)
Az idilli környezetben lévő kikötő Dugi Otok szigetének északi részén található, a Pantera-öbölben. 200 hajó számára biztosít helyet, kiváló védelmet nyújt a szél és az áramlás ellen. Van pénzváltó, kisbolt, az autó- és kerékpárkölcsönzés is biztosított.
ACI Marina Žut (Kornati)
A Kornati-szigetcsoport északnyugati részén fekvő kikötő 120 helyet kínál, maximum 40 méter hosszú hajóknak. A kikötő ápr. 1. és okt. 31. között tart nyitva. Erős Bóra szél esetén az északi mólójánál, valamint a bójáknál ajánlott lehorgonyozni. A szintén erős Jugó szélnél viszont sokkal kellemesebb a déli mólón kikötni.
D-Marin Mandalina (Šibenik)
A gyönyörű kikötő egyik legnagyobb előnye kedvező fekvése, ugyanis Šibenik történelmi központjától mindössze néhány km-re található. Ráadásul kiváló védelmet nyújt a szelek és a hullámok ellen. A D-Marin Mandalina 5 Aranyhorgonyt kapott, sőt, a Kék zászló büszke tulajdonosa is. 429 vízi és 50 szárazföldi hellyel rendelkezik, előbbiek közül 79-et kifejezetten a szuperjachtok számára terveztek. Ez az egyetlen olyan kikötő Horvátországban, mely akár 140 méter hosszú szuperjachtok fogadására is képes. A mélység 5,5 méter. A kikötő színvonalas szolgáltatásai között szerepel a tankolási lehetőség. Ha megéheznél, bárt, éttermet, valamint élelmiszerboltot is találsz. Kattints ha sibeniki vitorlázás, vagy sibeniki hajóbérlés érdekel
Dalmácia az Adriai-térség egy valódi gyöngyszeme. Csodálatos tengerpartok, kulturálisan vonzó városok és rengeteg sziget látogatható meg ebben a régióban. Érdemesebb egy hosszabb utazásban gondolkozni, és minél több látnivalóval, élménnyel gazdagodni az utazás során.
Több dalmátát hajós útvonalterv,vagy horvát hajóbérlés

Az éghajlati diagramok 30 éves óránkénti időjárási modell-szimulációkon alapulnak. Jól jelzik a tipikus éghajlati mintákat és a várható időjárási feltételeket (hőmérséklet, csapadék, napsütés és szél). Az “átlagos napi maximum” (folytonos piros vonal) mutatja Dalmatia maximum hőmérsékletét egy adott hónapban. Hasonlóképpen, az “átlagos napi minimum” (folytonos kék vonal) mutatja az átlagos minimum hőmérsékletet.


Dalmatia szélrózsája megmutatja, hogy egy évben hány órán keresztül fúj a szél egy adott irányból. A diagram Dalmatia esetében megmutatja az adott hónapban a napok számát, amely során a szél egy bizonyos sebességet elér.
Bérelj hajót és fedezd fel Dalmáciát
Brac-szigeti hajós útvonal
1.nap Supetar (Brač–sziget) – Stomorska (Šolta–sziget) 16, 98 km (10, 55 mi), 2.nap Stomorska (Šolta–sziget) – Vis (Vis–sziget) 42, 07 km (26, 14 mi), 3.nap Vis (Vis–sziget) – Vela Luka (Korčula–sziget) 44, 90 km (27, 90 mi), 4.nap Vela Luka (Korčula–sziget) – Lovište (Pelješac-peninsula) 42, 09 km (26, 15 mi), 5.nap Lovište (Pelješac-peninsula) – Sućuraj (Hvar–sziget) 22, 07 km (13, 72 mi), 6.nap Sućuraj (Hvar–sziget) – Sumartin (Brač–sziget) 32, 84 km (20, 41 mi), 7.nap Sumartin (Brač–sziget) – Pučišća (Brač–sziget) – Supetar (Brač–sziget) 39, 31 km (24, 42 mi)
Olvass tovább ha braci vitorlázás érdekel, vagy válassz vitorlás úti célokat Brac szigetén
Hvar-szigeti hajós útvonal
1.nap Stari Grad (Mooring Bouys) – Bol 15, 59 km (9, 69 mi), 2.nap Bol – Sućuraj 47, 28 km (29, 38 mi), 3.nap Sućuraj – Lovište 22, 07 km (13, 72 mi), 4.nap Lovište – Vela Luka 42, 09 km (26, 15 mi), 5.nap Vela Luka – Komiža 57, 84 km (35, 94 mi), 6.nap Komiža – St. Klement–sziget (ACI Marina Palmižana) 37, 11 km (23, 06 mi), 7.nap St Klement–sziget (ACI Marina Palmižana) – Hvar – Stari Grad (Mooring Bouys) 26, 96 km (16, 75 mi)
Olvass tovább ha Hvar -sziget vitorlázás érdekel, vagy válassz Hvar -sziget vitorlázás érdekel
Vis-szigeti hajós útvonal
1.nap Komiža – Vis (Marina Vis) 19, 71 km (12, 25 mi), 2.nap Vis (Marina Vis) – Stari Grad(Mooring Bouys) 36, 41 km (22, 62 mi), 3.nap Stari Grad (Mooring Bouys) – Bol 15, 59 km (9, 69 mi), 4.nap Bol – Sućuraj 47, 28 km (29, 38 mi), 5.nap Sućuraj – Lovište 22, 07 km (13, 72 mi), 6.nap Lovište – Vela Luka 42, 09 km (26, 15 mi), 7.nap Vela Luka – Biševo–sziget – Komiža 65, 12 km (40, 43 mi)
Olvass tovább ha visi vitorlázás érdekel, vagy válassz másik Vis -szigeti hajós úti célok közül
Dubrovniki hajós útvonal
1.nap Dobrovnik – Lopud 13.65 km (8.48 mi), 2.nap Lopud – Vieste (Olaszország) 170.26 km (105.79 mi), 3.nap Vieste – Manfredonia 42.31 km (26.29 mi), 4.nap Manfredonia – Barletta 47.31 km (29.40 mi), 5.nap Barletta – Molfetta 28.78 km (17.88 mi), 6.nap Molfetta – Bari 24.96 km (15.51 mi), 7.nap Bari – Bar (Montenegro) 213.70 km (132.79 mi), 8.nap Bar – Budva 29.02 km (18.03 mi), 9.nap Budva – Herceg Novi 35, 62 km (22, 13 mi), 10.nap Herceg Novi – Kotor 25.58 km (15.90 mi), 11.nap Kotor – Cavtat 65.19 km (40.51 mi), 12.nap Cavtat – Sobra 54.16 km (33.65 mi), 13.nap Sobra – Ston 27.46 km (17.06 mi), 14.nap Ston – Koločep – Dobrovnik 39.50 km (24.54 mi).
Olvass tovább ha dubrovniki vitorlázás érdekel itineraries
Makarskai hajós útvonal
1.nap Makarska – Omiš 31.86 km (19.80 mi), 2.nap Omiš – Kaštel Gomilica 29.28 km (18.20 mi), 3.nap Kastel Gomilica – Stari Grad (Hvar -sziget) 46.91 km (29.15 mi), 4.nap Stari Grad (Hvar -sziget) – Vis (Vis -sziget) 40.14 km (24.94 mi), 5.nap Vis (Vis -sziget) – Vela Luka (Korčula -sziget) 44.90 km (27.90 mi), 6.nap Vela Luka (Korčula -sziget) – Sucuraj (Hvar -sziget) 57.24 km (35.57 mi), 7.nap Sucuraj (Hvar -sziget) – Sumartin (Brač -sziget) – Makarska 46.94 km (29.17 mi)
Olvass tovább ha makarskai vitorlás útiterv érdekel
Spliti hajós útvonal
1.nap Split (ACI Marina) – Kaštel Gomilica 9, 73 km (6, 04 mi), 2.nap Kaštel Gomilica – Trogir (ACI Marina) 15.47 km (9.62 mi), 3.nap Trogir (ACI Marina) – Primosten 38, 16 (23, 71 mi), 4.nap Primosten -Vis (Vis–sziget) 65, 08 (40, 44 mi), 5.nap Vis (Vis–sziget) – Stari Grad (Hvar–sziget) 40, 14 km (24, 94 mi), 6.nap Stari Grad (Hvar–sziget) – Sumartin (Brač–sziget) 37, 74 km (23, 45 mi), 7.nap Sumartin (Brač–sziget) – Supetar (Brač–sziget) – Split (ACI Marina) 52, 90 km (32, 87 mi).
Olvass tovább ha spliti vitorlázás érdekel itineraries
Trogiri hajós útvonal
1.nap Trogir (ACI Marina) – Drvenik Veli 13, 59 km (8, 44 mi), 2.nap Drvenik Veli–sziget – Primosten 27, 80 km (17, 27 mi), 3.nap Primosten – Murter–sziget (Marina Hramina) 43, 78 km (27, 20 mi), 4.nap Murter–sziget (Marina Hramina) – Žirje–sziget 25, 32 km (15, 73 mi), 5.nap Žirje–sziget – Rogač (Šolta–sziget) 63, 39 km (39, 39 mi), 6.nap Rogač (Šolta–sziget) – Pučišća (Catering Pipo) 38, 09 km (23, 67 mi) 7.nap Pučišća (Catering Pipo) – Split (ACI Marina) – Trogir (ACI Marina) 58, 54 km (36, 37 mi)
Több trogiri vitorlázás, vagy válassz másik dalmát hajós úti célok közül.
Több horvát vitorlás hajós útvonalterv.
Amennyiben szakértőink segítségét kérnéd a megfelelő hajó megtalálásához, vagy keresésed nem hozott számodra megfelelő eredményt a kiválasztott vitorlás régióban: ELKÜLDÖM, HOGY MILYEN HAJÓT KERESEK Az adatlap elküldése után, egyik kollégáink 24 órán belül felveszi veled a kapcsolatot, hogy megválaszolja kérdéseidet és megoldást biztosítson az önfeledt utazás megszervezéséhez. Mi segítünk megtalálni a legjobb megoldást!