Szporádokon tervezed a görögországi vitorlázásodat? A Szporádok rengeteg kincset rejtenek a vitorlázás szerelmeseinek. Az Égei-tenger csodálatos szigetcsoportja lenyűgöző tájaival, vizeivel és elragadó kikötőivel tökéletes úticél azok számára, akik a tengeren szeretnék felfedezni Görögország rejtett szépségeit. Cikkünkben bemutatjuk, mely szigeteket érdemes célba venni. Fedezd fel velünk a Szporádok legszebb vitorlás úticéljait!
Ezekről lesz szó a cikkben:
- Melyik hónap a legjobb egy Szporád-szigeteki vitorlázásra?
- 4 ok, amiért jó választás a Szporád-szigeteken vitorlázni.
- Hogyan jutok el a Szporád-szigetekre?
- Merre vitorlázz a Szporád-szigeteken? – Kikötők és szigetek
- Vitorlázás a Szporád-szigeteken: vitorlás útitervek
Melyik hónap a legjobb egy Szporád-szigeteki vitorlázásra?
A legkiválóbb időszak a vitorlázáshoz a Szporádok szigetvilágában késő tavasszal (május–június elején) és kora ősszel (szeptemberben) van. Ekkor az időjárás ideális: kellemesen meleg, mérsékelt szelek és kevésbé zsúfolt kikötők várják a hajósokat. Tökéletes választás mindazoknak, akik a természet nyugalmát szeretnék élvezni a tengeren!
Tavasz (március – május):
A tavasz a természet újjászületésének időszaka a Szporádok szigetein, ideális a nyugodt vitorlázáshoz. Áprilistól kellemesen meleg idő vár, 15–22°C közötti hőmérséklettel. A szelek általában lágyak, a tenger sima, így tökéletes alkalom nyugodt vitorlázásra. A szigetek ilyenkor zöldbe borulnak, így különösen varázslatos élmény körbehajózni őket.
Nyár (június – augusztus):
Nyáron a Szporádok igazi mediterrán paradicsommá válik. A hőmérséklet 25–35°C között alakul, a nap szinte folyamatosan süt, a tengervíz pedig kellemesen felmelegszik. Az északról érkező „Meltemi” szelek frissítő fuvallatot biztosítanak és remek vitorlázási feltételeket teremtenek. A tenger ilyenkor is általában nyugodt, de júliusban és augusztusban a népszerűbb kikötők zsúfoltabbak lehetnek.
Ősz (szeptember – november):
Ősszel a Szporádok csendesebb, nyugodtabb arcukat mutatja. Szeptemberben és október elején még kellemesen meleg az idő (20–28°C), a tengervíz hívogatóan meleg marad. A szigetek ilyenkor sokkal nyugodtabbak, kevesebb hajóval és turistával találkozol. Az őszi hónapok különösen kedvezőek azoknak, akik békés vitorlás kalandokra vágynak. Novemberre az időjárás változékonyabbá válik, gyakoribbak a viharok.
Tél (december – február):
A téli hónapok kevésbé ideálisak a vitorlázásra. A hőmérséklet visszaesik 8–15°C közé, gyakoriak az esőzések, a szelek megerősödnek, és a tenger is gyakran háborgó. Tapasztalt vitorlázóknak is különleges kihívást jelenthet, de általánosságban a tél inkább a pihenés, mintsem a hajózás időszaka a Szporádokon.
4 ok, amiért jó választás a Szporád-szigeteken vitorlázni.
- Védett, nyugodt vizek, kis szigetközi távolságok
A Szporádok vizei tökéletesek azoknak, akik kényelmes és biztonságos vitorlázásra vágynak. A szigetek elhelyezkedése miatt kevésbé érik el erős szelek, így a tengeri utazás simább és biztonságosabb, ideális választás kezdőknek és családoknak egyaránt. A szigetek egymáshoz közel helyezkednek el,mindössze néhány órás hajóútra találhatók így a hajózások között sosem kell túl hosszú ideig vitorlázni. - Lenyűgöző természeti szépség
A Szporádok zöldellő tájai, tiszta vizei és csodás strandjai mind-mind egyedülálló élményt kínálnak. A hajóról olyan eldugott öblök és rejtett partszakaszok tárulnak eléd, amelyeket csak vitorlázva fedezhetsz fel. Ez valódi élmény azoknak, akik a természet közvetlen közeléből szeretnék élvezni a tengert. - Mérsékelt szelek a nyáron
A Szporádokon nyáron a Meltemi szelek frissítő fuvallatai tökéletesek a vitorlázáshoz. A szelek erőssége és iránya általában stabil, így nem kell aggódnod a hirtelen széllökések miatt. A vitorlázás kellemes és kiszámítható. - Békés kikötőhelyek és gazdag tengeri élet
A Szporádokon található Görögország első tengeri nemzeti parkja található. A tengeren hajózva könnyedén találkozhatsz delfinekkel, fókákkal, és egyéb tengeri élőlényekkel. A szigetek körüli kikötőhelyek pedig békések és távol vannak a zsúfolt turista helyektől, így valódi nyugalmat élvezhetsz.
Hogyan jutok el a Szporád-szigetekre?
A Szporád-szigetek (Szkíathosz, Szkopelosz, Alónniszosz és Szkürosz) legkönnyebben nemzetközi repülőjárattal Görögországba, majd belföldi repülővel vagy komppal érhetők el. A legtöbb utazó először Görögország egyik nagy nemzetközi repülőterére repül: Athén Nemzetközi Repülőtér (ATH) – Ideális, ha Szküroszra szeretnél menni, vagy komppal a többi szigetre. Thesszaloniki Nemzetközi Repülőtér (SKG) – Jó alternatíva Szkíathosz vagy Alónniszosz eléréséhez. Szkíathosz Nemzetközi Repülőtér (JSI). Magyarországról nem megy közvetlen járat a szigetekre.
Merre vitorlázz a Szporád-szigeteken? – Kikötők és szigetek
Skiathos
Skiathos a Sporádok legnépszerűbb szigete, kellemes hangulatával és modern jachtkikötőjével ideális kiindulópont az utazásodhoz. A sziget hangulatos utcái, homokos strandjai és nyüzsgő éjszakai élete rögtön magával ragadnak. Vitorlázók számára bőséges ellátás és könnyű megközelítés jellemzi. skiathosi vitorlázás, hajóbérlés Skiathoson
Skopelos
A fenyőerdőkkel borított Skopelos a nyugalmat keresők paradicsoma. A szépséges Skopelos város kikötője és a nyugati oldalon fekvő Loutraki jól védett, csendes megállóhelyek. A sziget kristálytiszta vizű öblei, hangulatos tavernái és dombtetőn álló kápolnái garantáltan felejthetetlen élményt nyújtanak. skopelosi vitorlázás, hajóbérlés Skopeloson
Alonissos
Alonissos a természet és a béke szerelmeseinek egyik legkedveltebb célpontja. A tengeri nemzeti park központjaként gazdag élővilágot és páratlanul tiszta vizeket kínál. Patitiri kikötője egyszerű, de jól szervezett, a hegytetőn fekvő régi falu pedig különleges hangulatot áraszt.
Peristera
Peristera egy lakatlan, vadregényes sziget Alonissos keleti oldalán, ahol a természeté a főszerep. Kiváló kikötőhelyek találhatók itt, főleg a nyugodtabb öblökben. Remek választás azoknak, akik egy csendes, csillagfényes éjszakát szeretnének eltölteni a fedélzeten.
Kyra Panagia
Ez a különleges, csendes sziget a szerzetesi élet nyomait viseli magán, és kiváló menedéket nyújt a nyüzsgéstől távol. A Planitis és Agios Petros öblök természetes védelmet adnak a hajóknak, így kiváló kikötési lehetőséget kínálnak. Nincs civilizáció, csak nyugalom és lenyűgöző táj.
Skantzoura
Skantzoura egy ritkán látogatott kis sziget. Itt csak a természet hangjai kísérik az éjszakát, egy régi kolostor romjai és néhány öböl fogad. Tökéletes egy rövid pihenőre vagy egy elszigetelt naplementés megállóra.
Psathoura
A legészakibb Sporád-szigetek egyike, Psathoura egyedi, vulkáni eredetű tájjal és történelmi világítótoronnyal várja a látogatókat. A környező zátonyok különleges búvárélményeket rejtenek. Vadregényes és elszigetelt célpont, ha erre jársz, ezt mindenképp látnod kell.
Pelion-part (Trikeri, Agia Kyriaki)
A szárazföld felé tartva a Pelion-félsziget rejtett gyöngyszemei, mint Trikeri vagy Agia Kyriaki, autentikus görög hangulattal csábítanak. Ezek a halászfalvak tökéletesek egy nyugodt éjszakai megállóhoz és friss tengeri ételek élvezetéhez. A tengerparti hegyvidék látványa magával ragadó.
Skyros
Skyros kissé távolabb esik a Sporádok szorosabb láncolatától, de megéri az utat. Linaria kikötője jól felszerelt, és innen könnyedén elérhető a hagyományőrző Skyros város. A sziget hangulata eltér a többitől – kevesebb turista, több autentikus élmény várja a felfedezőket.
Vitorlázás a Szporád-szigeteken: vitorlás útitervek
1 hetes skopelosi hajós útiterv
Ezen az útvonalon körbehajózod a Szporádok kisebb-nagyobb szigeteit, beleértve a négy lakottat is. Nagyrészt rövid távolságokra kell számítanod, kivételt ez alól Skyros meglátogatása képezi.
1. nap: Skopelos (Skopelos) – Patitiri (Alonnisos)
13, 25 km (8, 24 nm)
Egy rövidke hajózás után megérkezel Alonissos déli kikötőjébe, Patitiri-be. A gyönyörű fenyőfák által övezett kis falu nyugodt környezettel várja a turistákat. Ha érdekel a hely történelme, látogass el a magánkézben lévő néprajzi múzeumba! Fürdőzésre alkalmas partokban is bővelkedik a falu környéke, ezeket se hagyd ki!
2. nap: Patitiri (Alonnisos) – Skatzoura – Linaria (Skyros)
69, 83 km (43, 39 nm)
Skatzoura-ban egy régi kolostort tekinthetsz meg kívülről. A turisták által ritkán látogatott sziget körül számos apró szigetecskét hajózhatsz körül. Mivel viszonylag hosszú utat kell megtenned, érdemes picit megpihenned. Linaria kikötője körül pár kisebb, strandolásra kiváló szakaszon fürdőzhetsz. Ha szereted a pónilovakat, semmiképp ne hagyd ki a közeli pónitenyésztők farmjait! Náluk megtekintheted a Skyros-i pónikat, amelyekkel csak ezen a szigeten találkozhatsz.
3. nap: Linaria (Skyros) – Skyros (Skyros)
42, 07 km (26, 14 nm)
Az óramutató járásával ellentétes irányban haladj Skyros partja mentén, hogy megérkezz a sziget keleti oldalán lévő fővárosba! Skyros fővárosa körül számos látnivalót találsz. Sétálj fel a város fölött álló bizánci erődhöz, ahonnan remek kilátás nyílik a partra! A sziget északkeleti partján találod a Palamari nevű ókori romvárost. Az innen kimentett leleteket a főváros régészeti múzeumában tekintheted meg. Ha a templomok érdekelnek, itt azokból sincs hiány.
4. nap: Skyros (Skyros) – Peristera
63, 33 km (39, 35 nm)
Hajózz vissza nyugati irányban, majd célozd meg az Alonnisos előtt lévő Peristera szigetét! Ez a sziget csak időszakosan lakott. Főleg juhászok és kecsketenyésztők járnak ide. Turistaként remek, strandolásra alkalmas szakaszokat fedezhetsz fel, de kirándulhatsz a szinte érintetlen természetben is.
5. nap: Peristera – Kalamakia (Alonnisos) – Kira Panagia
23, 84 km (14, 81 nm)
Hajózz el Alonnisos északi kikötőjébe, Kalamakia-ba! Ez a falu remek kiindulópont Alonissos északi felének felfedezéséhez. A közelben számos eldugott templomot és kolostort látogathatsz meg.
Távozás előtt alaposan vásárolj be enni- és innivalóból, mert ahova most mész, ott magadnak kell mindenről gondoskodnod! Ha felkészültél, hajózz északkeleti irányba és köss ki Kira Panagia szigetén. Itt egyetlen épületet találsz csak, egy 2017-ben felújított 16. századi kolostort. Ettől eltekintve szinte teljesen érintetlen természeti környezetben kirándulhatsz és fürdőzhetsz.
6. nap: Kira Panagia – Skiathos
53, 90 km (33, 49 nm)
Délnyugati irányba hajózz, majd vedd célba Skiathos szigetét! Két gyönyörű várost fedezhetsz itt fel, ezek Skiathos és Kueurories nevekre hallgatnak. Előbbi különlegessége, hogy a közeli strandszakasz fölött, a turisták feje fölött alig pár méterrel haladnak el a leszálló repülőgépek. Ezen kívül még igencsak változatos strandokat fedezhetsz fel, köztük a többször is Görögország legszebbjének kinevezett Koukounaries-t. Ha kirándulni szeretnél a sziget belsejében, számos remek túraútvonal vár! Ezeket bejárhatod gyalog, vagy akár helyben bérelhető quaddal vagy mountanbike-kal is.
7. nap: Skiathos – Loutraki (Skopelos) – Skopelos (Skopelos)
41, 94 km (26, 06 nm)
Az utolsó napon visszatérsz Skopelos-ba, de előbb még kikötsz a Skiathos-szal szemben lévő Loutraki-ban. A kikötő mellett egyből találsz egy félig rendezett, kavicsos-homokos partot. Semmiképp ne hagyd ki a naplementét: gyönyörű látvány, ahogy a Nap eltűnik Skiathos szigete mögött! Ha van kedved felfedezni Glossa városkáját, sétálj fel a dombra! Ha időben érkezel, még nyitva találod a helyi kulturális örökségi múzeumot. Végül hajózd körül óramutatóval ellentétes irányban a szigetet, hogy visszatérj a fővárosba.
A főváros zeg-zugos utcákkal, szűk sikátorokkal és változatos építészeti stílusú házaival biztosan ámulatba ejt! A városban és körülötte zámos kolostort és templomot tekinthetsz meg. Ha kirándulni szeretnél a szigeten, ne hagyd ki a Karia-hegyen megtekinthető ősi kalóz-temetőt!
7 napos skiathosi vitorlás útvonalterv
Körülhajózod a Szporádok lakott szigeteit, egyik nap a lakatlan Kira Panagia szigetén töltöd. Az egyirányú úthoz képest itt hosszabb és kicsit nehezebb szakaszok vannak.
1. nap Skiathos – Loutraki (Skopelos) 10, 68 km (6, 63 nm), 2. nap Loutraki (Skopelos) – Patitiri (Alonissos) 31, 79 km (19, 75 nm), 3. nap Patitiri (Alonissos) – Linaria (Skyros) 67, 36 km (41, 85 nm), 4. nap Linaria (Skyros) – Skyros (Skyros) 41, 63 km (25, 87 nm), 5. nap Skyros (Skyros) – Kira Panagia 67, 67 km (42, 05 nm), 6. nap Kira Panagia – Kalamakia (Alonissos) 17, 54 km (10, 90 nm), 7. nap Kalamakia (Alonissos) – Skopelos (Skopelos) – Skiathos 48, 90 km (30, 38 nm)
"Ha béreltél tőlünk hajót, akkor nem kell bemutatkoznunk. Ha most foglalsz nálunk először, akkor pedig hamarosan meg fogsz ismerni minket." 🙂 Rólunk mondták: